Kolin Huang, osnivač kineske kompanije PDD Holdings i vlasnik platforme za e-trgovinu „Temu“, trenutno je najbogatija osoba u Kini prema listi milijardera.
Aplikacija Temu je gotovo preko noći postala popularna kako na svetskom, tako i na srpskom tržištu, dok je marketinška kampanja u Srbiji toliko intenzivna da je teško pronaći sajt na kojem se ne pojavljuje oglas za ovu platformu.
Kako funkcioniše Temu?
Za razliku od Aliekspresa, Temu se koristi isključivo preko mobilne aplikacije. Nakon preuzimanja aplikacije sa Play prodavnice ili AppStora, korisnik se loguje unošenjem svoje mejl adrese i može odmah započeti pretragu.
Temu nudi ogroman asortiman proizvoda namenjenih krajnjim potrošačima, pri čemu je minimalna vrednost porudžbine trenutno 1.700 dinara, a poštarina je besplatna. Plaćanje se vrši isključivo karticom, a neophodni podaci za kupovinu uključuju zemlju, ime, prezime, broj telefona, adresu i grad. Nakon što popunite sva polja i platite porudžbinu, kupovina je završena.
@milicawoo Šta treba da znate o Temu aplikaciji 🛍️ Inače, kako ste zadovoljni stvarima koje ste poručili? #temu #temufinds #fy #temuhaul #srbija ♬ She Share Story (for Vlog) – 山口夕依
Aplikacija prikazuje procenjeno vreme isporuke, koje obično traje oko dve nedelje, ali može varirati zavisno od obima porudžbine. Na sajtu Temu-a istaknuto je da za određene proizvode može biti potrebno više vremena za obradu zbog skladištenja u različitim lokacijama.
Ukoliko dođe do kašnjenja isporuke, kupac može dobiti „naknadu za zakasnelu isporuku“ u obliku popusta za sledeću kupovinu. Takođe, Temu upozorava da određene porudžbine mogu biti podeljene na dva paketa ako ukupna težina premašuje ograničenja dostavljača.
Da li se plaća carina?
Temu je u Srbiju stigao u maju 2023. godine i brzo je stekao popularnost, posebno na društvenim mrežama, gde influenseri često dele sadržaj o svojim kupovinama. Međutim, neki korisnici su se iznenadili kada su pored cene proizvoda morali da plate i carinu.
Prema informacijama iz Uprave carina, carina se naplaćuje na robu vredniju od 50 evra prilikom kupovine preko interneta. Za robu čija je vrednost manja od 50 evra ne plaća se carina, ali se obračunava porez na dodatu vrednost (PDV).
Ako fizičko lice kupuje robu od pravnog lica (npr. na Aliexpressu, eBayu ili slično), na vrednost robe se obračunava carina od 10% i PDV od 20%. Carina se ne naplaćuje na pošiljke male vrednosti, ali PDV od 20% jeste obavezan.
Obim internet trgovine je značajno porastao tokom poslednjih godina, posebno nakon izbijanja pandemije koronavirusa. Kako tvrde iz Uprave carina, povećan broj pošiljaka se očekuje i u budućnosti, s obzirom na sve veći broj kurirskih službi koje vrše isporuku, kao i na rast popularnosti novih aplikacija za elektronsku trgovinu.
Iz kompanije koja vodi Temu navode da koriste kombinaciju kopnenog, vazdušnog i pomorskog prevoza za isporuku proizvoda, pri čemu izbor metode zavisi od tipa robe i lokacije kupca. Na pitanje da li imaju skladišta u Mađarskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji u Evropi, iz kompanije su odgovorili da za sada nemaju informacije koje bi mogli podeliti.
Kako TikTokeri zarađuju od haul-a?
Klipovi na kojima se vidi kako ljudi probaju, ali i otpakuju kupljene proizvode u radnjama i aplikacijama postali su popularni na društvenim mrežama.
Tiktokeri sa dosta pratilaca gotovo jednom nedeljno imaju takozvani „haul“ u kojem prikazuju šta su sve kupili u radnjama. Neki od njih neretko ostavljaju i linkove ka proizvodima, ali i one sa kodovima za popust. Međutim, to ne rade „za džabe“.
Naime, na sajtu Temu-a postoji odeljak koji služi da se influenseri povežu sa kompanijom. Na taj način, kako se navodi, oni dobijaju od 10 do 30 odsto popusta na provizije i „obilje kredita“ za dodatne povlastice.
„Temu program za saradnike vam omogućava da ostvarite prihod usmeravanjem potencijalnih korisnika ka kompaniji Temu putem jedinstvenih linkova za saradnike i promotivnih materijala. Ovaj program nudi način da imate finansijske beneficije od svojih pratilaca ili publike primanjem provizija za svakog novog korisnika kog upoznate sa kompanijom Temu“, navodi se na sajtu.
Možemo li da vratimo proizvode?
Na sajtu Temu-a navodi se da novac od proizvoda koje smo naručili, a ne odgovaraju nam, možemo da povratimo.
Temu ne nudi zamene veličine proizvoda ukoliko je na primer odeća u pitanju, ali se proizvod može vratiti.
„Skoro svi proizvodi imaju pravo na povraćaj novca u roku od 90 dana od datuma kupovine, osim za odevne predmete koji su iznošeni, oprani, oštećeni ili sa kojih su uklonjene oznake, ambalaža ili higijenske nalepnice, ili su deo nepotpunog seta, kao i za proizvode koji su posebno označeni kao nepovratni i neke besplatne poklone“, navodi se na sajtu.
Kako Temu koristi naše podatke?
U odgovoru za Novu ekonomiju iz kompanije Temu naveli su da prikupljaju podatke od korisnika „kako bi unapredili svoje usluge“ bez detalja o tome koje sve podatke prikupljaju i kako ih tačno koriste.
Međutim, u kompaniji kažu da primenjuju najbolje prakse za zaštitu podataka korisnika, koristeći šifrovane linkove za plaćanje koji su u skladu sa Standardom bezbednosti podataka za platne kartice kao i da sarađuju sa globalnim provajderima plaćanja i da se pridržavaju njihovih bezbednosnih protokola.
„Naša aplikacija je sertifikovana od strane laboratorije odobrene od strane Google-a u skladu sa standardom Mobile Application Security Assessment“, dodali su iz Temu-a o bezbednosti aplikacije.
Kompanija je, kako dodaju, i član Anti-Phishing Working Group-a, međunarodne koalicije kompanija, istraživača i agencija za sprovođenje zakona koja se bavi borbom protiv krađe identiteta i sajber kriminala.